Hays CISD honors employees who served in the military

The Hays CISD is honoring current and former employees who have served in the U.S. military.
“Hays CISD employees serve the students of the school district with distinction and honor. Some have also answered the call to serve our nation,” the district said on a special portion of its web page, which it says “stands in tribute to those current employees who are serving or who have served in the United States Armed Forces. We thank you for your honor, your sacrifices and your resolute defense of the freedoms enjoyed by all Americans.”

Those honored include:
• Eric Accardi, U.S. Army National Guard – Johnson High School
• Tyson Aguirre, Lance Corporal, Marines – Impact Center
• Andrew Apleyev, Corporal, Army – Technology
• Terry Arenz, Lt. Col, Air Force – Transportation
• Ricardo Avila, Corporal, Marines – Hays High School
• Matthew F. Balboa, Sgt. Marines/ SFC, Army – Transportation
• Jenette Barkley, Petty Officer Third Class, Coast Guard Reserve – Hays High School
• Robert “Butch” Barrington, Data Processing Tech Second Class Petty Officer, Navy- Transportation
•  Scott Benge, 1st Sgt. (Ret.), Army – Johnson High School
• John Berry, Lt. Commander, Navy – Lehman High School
• Kim Bishop, Staff Sergeant, Air Force – Tom Green Elementary
• Amie Botha, Petty Officer 2nd Class, Navy, Child Nutrition Office
• Richard Briones, Aviation Machinist Mate 1st Class, Navy – Transportation
• Corby Brown, Staff Sergeant, Army – Hays High School
• Sandra Bryant, Army – Board of Trustees
• Kim Burklund, Petty Officer 2nd Class, Navy – McCormick Middle School
• Tom Byrd, Specialist, Army – Carpenter Hill Elementary
• Jerry Camp, Specialist, Army – Wallace Middle School
• Krystal Cano, E-5 Sergeant, Army – Long term substitute VTC
• Sherman Carter, Petty Officer 1st Class, Army, Air Force – Wallace Middle School
• Serena Chan, Marines – Lehman High School
• Manuel Clark, Specialist, Army – Transportation
• James Cochran, Specialist E-5, Army – Hays High School
• Jim Cullen, Sergeant, Army – Communications Department
• Shondra Davila, Specialist, Army – Hemphill Elementary
• Kenny Davis, Major, Army – Wallace Middle School
• Silvester Diaz, Specialist, Army – Hays High School
• Alan Duerr, Sergeant, Marines – Technology
• David Farrar, Master Chief, Navy- Lehman High School
•  Courtney Fato, Corporal, Marines – Lehman High School
• Charles M. Flores Jr., Lance Corporal, Marines – Hays High School
• Martin Garcia, Corporal, Marines – Technology
• Timothy Garrison, Staff Sgt., Army – Hays High School
• John Glaister, Gunnery Sgt., Marines – Hays High School
• Paul Gold, Sgt. Air Force – Tom Green Elementary
• Javier Gonzalez, Staff Sgt. Air Force – Tom Green Elementary
• William Gotchey, Specialist, Army – Maintenance and Operations
• Michael Graham, Corporal, Marines – McCormick Middle School
• Tony Guzman, Sgt. Marines – Transportation
• Andy Hayden, Sgt., Marines – Transportation
• Joseph Henderson, Specialist, Army National Guard – Lehman High School
• John Hernsberger, E-4, Air Force – Transportation
• Cliff Hill, Sgt., Army – Lehman High School
• Rose Holloway, Specialist, Army – Wallace Middle School
• Marvin Housley, 1st Sgt. Army – Simon Middle School
• Jose Angel Jasso Jr., Sgt., Army – Johnson High School
• Aaron Johnson, Petty Officer 1st Class, Navy – Johnson High School
• Erik Jones, Corporal, Marines – Lehman High School
• Frank Juarez Jr., Captain, Army, Texas National Guard, U.S. Army Reserves, U.S. Air Force Reserves, International Forces, Homeland Security – Lehman High School
• Randy Klima, Sgt., Army- Chapa Middle School
• Mark J. Koalenz, Sgt. 1st Class, Army – Transportation
• John Lahmon, Major, Air Force – Guest teacher
• Mark Lawrence, Sgt. Air Force – Transportation
• Mark F. Lawrence, E-4 Sgt., Air Force – Transportation
• Jimmy Dean Lessley, Major, Air Force – Transportation
• Hector Leyva, Sgt., Army – Lehman High School
• Frank Logan, Sgt. 1st Class, Army – Guest teacher
• Gabriel Lopez, Air Force – Hays High School
• Wesley Lowe, Staff Sgt. Army National Guard – Lehman High School
• Richard Lozano, Specialist, Army – McCormick Middle School
• Edward E Luna, Sgt. 1st Class, Army – Transportation
• Frederick Magare, Gunnery Sgt, Marines – Hays High School
• Christian Martinez, PFC, Army – Maintenance and Operations
• Richard McKean, Tech Sgt., Air Force, Transportation
• John Mercado, Petty Officer 2nd Class, Navy, Maintenance and Operations
• Jose Mercado, Officer, Army – Blanco Vista Elementary
• Bobby Minjarez, Sgt. (Ret.), Army – Transportation
• John Moczygemba, Airman 1st Class, Air Force – Simon Middle School
• Elias (Mo) Mojica Jr., Sgt. Army – Carpenter Hill Elementary
• Lorenzo Molina, Corporal, Marines – McCormick Middle School
• Royd Moore, Electronics Technician 2nd Class, Navy – Transportation
• Manuel Moreno, Corporal, Marines – Dahlstrom Middle School and Impact
• Refugio Navarro, QM3(SS), Navy – Johnson High School
• Hobby Neely, Lance Corporal, Marines – Adult Transition Services
• Jose Parra, Specialist, Army – Technology
• Gabriel Parsley, Lt. Colonel, Army – Johnson High School
• Jose Ramos, Aviation Boatswain Mate Airman, Navy – Transportation
• William Reed, Major, Air Force – Hays High School
• Eloy Regalado, Air Force – Maintenance and Operations
• Tim Robinson, Petty Officer 2nd Class, Navy – Buda Elementary
• Nick Rodriguez, Corporal, Marines – Lehman High School
• Roberto Adrian Rojas, Sgt. – Transportation
• Mendez Rudolph, E3, Navy – Maintenance and Operations
• Paul Runyon, Petty Officer 2nd Class – McCormick Middle School
• Jennifer Sanford, Sgt., Army – Fuentes Elementary
• Eloy Regalado Saucedo, Specialist, Army – Maintenance and Operations
• Donald Schiwitz, Sgt., Army – Transportation
• Whitney Self, Specialist, Army – Camino Real Elementary
• Maria Serrano, Staff Sgt., Air Force – Negly Elementary
• Jason Shiver-Simpson, Staff Sgt., Army – Lehman High School
• Moses Soriano Jr., Marines – Kyle Elementary
• Elizabeth Starkey, Specialist, Army – Carpenter Hill Elementary
• Yvette Sutten, Major, Marines – Lehman High School
• Mike Tambrella, Petty Officer 3rd Class, Navy – Hays High School, Barton Middle School, Dahlstrom Middle School
• Joe Tarkowski, Air Force – Technology
• Richard Telles, Corporal, Marines – Transportation
• Pantaleon Tenorio Jr., Technical Sgt., Air Force – Transportation
• Douglas Thornton, Lance Corporal, Marines – Lehman High School
• Mark Timmons, Staff Sgt., Air Force Reserves – Technology
• Benito Valdez, E-4 Specialist, Army – Maintenance and Operations
• Ivan Viera, Sgt., Army – Maintenance and Operations
• Michael Watson, Sgt. Army – Maintenance and Operations
• Mark Weems, Corporal, Marines – Negley Elementary
• Rebekah Welvaert, Senior Airman, Air Force – McCormick Middle School
• Brett Wheeler, Sgt. Army – Lehman High School
• Steve Williams, Ranger, Army – Special Education
• Donald Wimp, Lt. Colonel, Marines – Hays High School
• Rose Etta Winn, Sgt. U.S. Signal Corps, Army – Johnson High School
• Randolph Zapalac, Staff Sgt., Air Force – McCormick High School

Comment on this Article

About Author

Comments are closed.